Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea în situaţii speciale

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: alaptare cu restrictii
 Mesaj Scris: Joi Apr 29, 2010 6:49 am 
Neconectat

recent am fost pusa in situatia de a trebui sa aman alaptatul cateva ore, din cauza enterocolitei si implicit a varsaturilor bebelusului.
medicul spunea 10-12 ore, macar 6, oricum pe durata cat a mers perfuzia era necesar repausul alimentar.
la instalarea perfuziei bebe insa, nu s-a putut linisti, asa ca, asistentele au zis: "chiar daca varsa, merge perfuzia. dati-i putin, sa se linisteasca."
asa a si fost: a mers perfuzia, s-a linistit, dar varsaturile s-au prelungit.
a doua zi, dupa alte 6 ore de la ultima varsatura, am reinceput alptatul cate putin. ea tragea lacom, saracuta, dar era nevoie sa traga doar cate putin. cateva secunde la san/ minute pauza. tot as pana seara, cand a papat putin mai mult. noaptea, insa a varsat iar. si mult, cantitate mare fata de cat imi inchpuiam ca a reusit sa ia.
a 3-a zi, insa cu sistemul "cate putin" a mers si au trecut problemele.
medicul de garda le-a zis asistentelor: "ce regim? daca e alptata asta-i medicamentul pentru ea"
Si dupa doua zile de varsaturi, practic 3, fata mea era perfect hidratata. Dupa diareea care a urmat, la fel. ea era perfect hidratata.

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: alaptare cu restrictii
 Mesaj Scris: Mie Mai 05, 2010 7:34 pm 
Neconectat
Moderatoare

Ralus ati beneficiat de mai multe avantaje ale alaptarii pe parcursul bolii. Minunat!
:X

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Prima pagină » Alăptarea în situaţii speciale