Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea în situaţii speciale

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea atunci cand bebe are diaree
 Mesaj Scris: Dum Oct 31, 2010 8:30 am 
Neconectat
Moderatoare

Ursulet, asa mi-as dori sa gasim o rezolvare a problemei voastre. De plictiseala, nici vorba!
Tine-ne la curent.

Cum a fost acel scaun de vineri dimineata? Normal, galben, verde, mai apos......

Ai incercat sa scoti lactatele din alimentatia ta?

La medicul pediatru ati mai fost?

Sanatate multa!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Dum Oct 31, 2010 11:39 am 
Neconectat

Rox scrie:
Ursulet, asa mi-as dori sa gasim o rezolvare a problemei voastre. De plictiseala, nici vorba!
Tine-ne la curent.

Cum a fost acel scaun de vineri dimineata? Normal, galben, verde, mai apos......

Ai incercat sa scoti lactatele din alimentatia ta?

La medicul pediatru ati mai fost?

Sanatate multa!

multumesc tare mult pt sustinere!! >:D<
vineri a avut un scaun inchegat pt ca bause si un bibe de lapte fara lactoza si mancase la pranz supa de morcovi cu orez.
sambata seara cand a facut , desi trecusera aproape 36 ore de cand nu facuse, era tot lichid. acum dimineata , de la 8.30 pana la 11 a facut 4 scaune fff licide sunt exact ca urina, intra in pampers...fara resturi mai tari cum erau inainte
ieri nu i-am mai dat supa de morcovi si nici biberonul cu lapte fara lactoza pt ca am vazut ca e mai bine.
pediatra mi-a spus sa-i dau ercefuryl 7 zile....chiar nu stiu ce sa fac....m-as duce la Bucurest cu el...dar nu stiu la cine

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Dum Oct 31, 2010 4:51 pm 
Neconectat
Moderatoare

Ursulet, mergi totusi la un medic. Hai la Bucuresti, o programare la un medic pediatru recomandat si aici pe forum (vezi ca este un subiect separat).
Morcovul si orezul nu il ajuta si nici acel biberon de lp fara lactoza.
Antibioticul daca i-l dai e posibil sa nu fie exact pt ce ii e necesar lui. Un set de analize bine facute poate te va lamuri.

Tu ce apa bei? Cu ce apa ii prepari morcovu' si orezu'?

Sanatate!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Dum Oct 31, 2010 9:52 pm 
Neconectat

Rox scrie:
Ursulet, mergi totusi la un medic. Hai la Bucuresti, o programare la un medic pediatru recomandat si aici pe forum (vezi ca este un subiect separat).
Morcovul si orezul nu il ajuta si nici acel biberon de lp fara lactoza.
Antibioticul daca i-l dai e posibil sa nu fie exact pt ce ii e necesar lui. Un set de analize bine facute poate te va lamuri.

Tu ce apa bei? Cu ce apa ii prepari morcovu' si orezu'?

Sanatate!

eu beau apa plata Zizin. lui bebe ii fac supa cu apa plata Dorna (si ceaiul la fel). bineinteles ca ii fierb apa. si baietelul nostru mai mare a baut numai apa plata.
Te rog frumos sa-mi dai detalii daca este posibil...ce medic? sau incerc sa gasesc eu aici pe forum...
multumesc frumos inca o data!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Noi 01, 2010 7:18 pm 
Neconectat

dupa parerea mea cel mai bine e sa vezi un medic de incredere. si asta inainte sa ii dai iar antibiotic.. poate iar nu vor fi relevante analizele o perioada dupa asta.

"Breastfeeding is not a reflex;it is a learned process. Successful lactation depends on proper information"

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Noi 04, 2010 11:11 pm 
Neconectat

Am fost din nou, de data asta la alt pediatru, care ne-a spus ca este ff posibil ca initial, bebe sa fi avut o enteroviroza si cum diareea nu trece repede(poate tine si luni!!...sau mai bine zis regimul dietetic tb sa fie strict, uneori chiar si cateva luni, altfel scaunele diareice pot continua)...de asta avem si noi probl. LAptele de mama e bogat in lactoza si de aici: diareea.
NI s-a dat din nou ercefuryl 7 zile, supa de morcovi zilnic. De cand ii dau supa de morcovi zilnic, scaunele s-au mai inchegat.
Imi pare tare rau ca nu am putut sa-i dau daor laptic de la mine pana la 6 luni( nu vroiam sa-i introduc altceva in alimentatie).

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Noi 09, 2010 3:13 pm 
Neconectat
Moderatoare

Ursulet, cum sunteti?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mar 19, 2011 11:06 pm 
Neconectat

Am trecut si noi printr-un episod de diaree la 5 luni: intr-o zi 7 scaune moi si multe.
Pediatra mi-a zis sa-i dau apa de pe orez fiert si morcovi. A papat cateva linguri fetita, desi nu am inceput inca diversificarea.

Cred ca diareea se datora unui iaurt de casa ce l-am mancat eu in cantitate mai mare.
M-am gandit ca daca "laptele din san e laxativ" iar eu am congelatorul plin de laptic muls (supraproductia din ultima luna), i-am dat o masa de laptic din congelator.
Si a functionat: ziua urmatoare a avut doar 3 scaune iar apoi 1-2 ca deobicei.

Poate e o idee pentru cele care au stocuri in congelator ca si mine in cazuri de genul.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Prima pagină » Alăptarea în situaţii speciale