Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Bun venit!

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: All4Baby
 Mesaj Scris: Mie Mai 16, 2012 9:45 am 
Neconectat

28 ani mamica a 2 fetite, una in cer si una pe pamant, G. nascuta in 2010 alimentata cu laptic de la mami prin gavaj fiind prematura si N. 30.03.2012 fetita care as sta mereu la tzatza fie sa pape, fie sa doarma, fie doar sa o tina in loc de suzeta ... mami are mameloane plate, la inceput ne-am luptat cu ragade f urate, curgea sange siroaie, m-au salvat mameloanele de silicon, apoi am invatat in timp sa o pun corect la san, cat ma lasa ca nu deschide gura mare decat cand plange (si face asta des), in spital in loc sa ne invete sa ii punem corect la san ne dadeau suplimentul cu lapte praf, apoi ne-am invatat sa sugem cu sporut, dar ne certam cu sanul cand nu mai vine lapticul tare asa ca sugem mai mult lapticul de inceput, colicii ne fac sa plangem sa sa vrem mereu in brate, pe piept, la san, luat in greutate prima luna 600g fata de nastere, nesatisfacator pt medicul ei de familie pentru ca primele 2-3saptamani primea si lapte praf, care e tare tentat sa ii dam lapte praf, dar eu nu vreau inainte de a incerca totul, activa la o luna ca un copil de 3 luni dupa parerea pediatrei care a fost f multumita de starea ei, sotul vazandu-mi ragadele, durerile, ca o alaptez si 2,5 ore in continuu, ca nu am timp sa mananc, probleme: furia laptelui, canale infundate, inceput de mastita, fetita mereu agitata, durerile cezarienei, tentat sa o alimentam cu lapte praf, dar ... nimic nu imi schimba pozitia ... vreau sa alaptez la san ...

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: All4Baby
 Mesaj Scris: Joi Mai 17, 2012 9:59 pm 
Neconectat

Fetita mea maine de 7 saptamani papa laptic de la san exclusiv de la 3 saptamani, in ultimele 2 saptamani nu a luat decat 250g, dr nu e multumita, laptic am suficient dar ea suge doar pana vine mult si repede, vreau sa sporesc lactatia sa am mai mult decat ii trebuie ca sa vina cu debit mare mai mult timp ... pt asta ma gandeam ca atunci voi fi nevoita mereu sa golesc sanul si ma gandeam la pompa electrica, aveti careva pompa electrica, de care si ce parere aveti de ele? De asemenea o varianta este dupa ce suge sa ii dau si din al doilea san, chiar daca nu l-a golit pe primul. O alta varianta, dupa ce suge sa mulg restul si sa ii dau muls din biberon, dar si pt asta nu stiu cat de ok este datorita biberonului si faptului ca manual si cu pompa seringa NUK nu mai reusesc sa scot decat f putin din sani, chiar daca se simte ca mai am inca lapte in san ... Dr a zis sa ii dau praf, eu nu vreau ... ce ma sfatuiti? ce alte solutii vedeti?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mai 19, 2012 9:17 am 
Neconectat

Nu fii ingrijorata prea tare pentru cifre! Daca ia in greutate constant, uda scutecele si mai mult e vesele si se dezvolta bine atunci inseamna doar ca tu ai unul din copiii aceia care sunt in grafic in partea de jos ;) Asa a fost si la noi, unul lua putin altul lua mult.
Pe de alta parte 250gr intr-o luna nu mi se pare putin. Eventual intreba-l pe medicul ce ti-a recomandat LP care ii sunt motivele pentru recomandare si daca foloseste graficele de crestere ale WHO pentru copii alaptati exclusiv.

O sugestie ca sa nu ramana doar cu laptele de la inceput ar fi ca si data viitoare cand vrea sa manance sa o pui la acelasi san. Verifica si daca e pozitia buna ca sa poata suge eficient si atunci cand laptele nu mai curge la fel de tare.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mai 19, 2012 5:52 pm 
Neconectat

Buna!
Ce ineamna ca suge pana vine mult si repede? Cum estimezi asta? Cat timp suge si la ce interval?

Mie nu mi se pare ca ia foarte putin in greutate. Da, nu e chiar ca la carte, dar ia ceva si ia constant.
De unde esti? Poate este in zona vreun consultant in alaptare ca sa vada cum atasezi copilul la san si daca suge bine.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Mai 28, 2012 10:40 am 
Neconectat

Miriam nu a luat 250g intr-o luna ci in 2 saptamani, in 3saptamani 440g ... vesela e cateodata ... pana cand se plictiseste, ar sta toata ziua in brate, sau la san, de exemplu acum s-a saturat, a stat putin cuminte pana a regurgitat, apoi a stat cuminte doar in brate plimbandu-ma cu ea si apoi a vrut neaparat la san, am pus-o a luat sanul a tras de 2 ori si apoi s-a culcat ... cu sanul in gura ... mai moflae din cand in cand si trage cand vine laptele in gurita Medicul mi-a zis sa ii dau lapte praf pt ca nu a luat cca 170-180 pe saptamana/750g pe luna
Pozitia tot incerc sa i-o corectez, dar cu atat raman, ca si daca o fac sa deschida mare gurita o inchide ea mai apoi ...

Andreea suge 5-10 minute bine apoi nu prea mai suge ... acele minute se aude cum curge laptele in gurita ei ... apoi se vede ca trage de 3-6ori pana sa inghita o data si apoi renunta ca se plictiseste sa traga. Cat timp suge nu stiu sa iti spun intre 15 min si 1h(poate chiar mai mult) iar la ce interval tot asa cand vrea, fie la 30min (dar de obicei atunci nu suge ci moflaie) la 2-3h si uneori 4-5h
In judetul Satu Mare consultant strict pe alaptare nu este, dar a fost la mine o moasa care face si consiliere in alaptare si a zis ca e ok cum o pozitionez ... am nimerit un moment in care chiar vroia la san la 1 ora de la masa anterioara si a supt cat a supt apoi a moflait si atat ... mi-a zis sa o iau ca e satula

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Prima pagină » Bun venit!