Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Pregătirea pentru alăptare

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mama m-a alaptat...
 Mesaj Scris: Lun Feb 08, 2010 7:44 pm 
Neconectat
Moderatoare

Cat timp ati primit lapte matern?
Credeti ca influenteaza sau are vreo legatura faptul ca ati primit lapte matern cu faptul ca veti oferi la randul vostru acest lichid viu?

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: Mama m-a alaptat...
 Mesaj Scris: Mie Feb 10, 2010 8:56 am 
Neconectat

Mama mea m-a alaptat 3 luni si jumatate, pe sora mea 2 luni si jumatate, iar pe fratele meu doar 3 saptamani. Discutand cu ea am ajuns la concluzia ca laptele i s-a terminat datorita faptului ca ne alapta dupa program, adica la 3 ore, si cand vedea ca incepea sa-i scada, astepta sa i se umple sanii pentru o masa in loc sa ne puna mai des sa sugem. Si in felul acesta a inceput sa introduca laptele praf... La fratele meu a incetat cel mai repede din cauza ca ii refuza sanul :( ea avea niste probleme in perioada aceea si credea ca i s-a amarat laptele :lol: si de asta nu mai vrea sa suga. Dar erau alte vremuri atunci, mama mea, desi citea multe carti despre medicina, nu a avut acces la informatii corecte despre alaptare.
Din punctul meu de vedere alaptatul nu are nicio legatura cu ereditatea :lol: , dar cunosc mamici care s-au descurajat cand au intampinat probleme, crezand ca le mostenesc pe mamele lor care au pierdut laptele de timpuriu. :lol:

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Feb 10, 2010 10:05 pm 
Neconectat

..pana la 5 luni jumate, cand se pare ca m-am intarcat singura
mama spune ca nu am mai vrut sa sug si basta, desi ea a avut lapte si dup-aia

am aflat asta relativ recent, insa dorinta de alapta am avut-o cu mult timp inainte de a ramane insarcinata. ma fascina ipostaza asta, pur si simplu. gandul ca intr-o zi voi avea un bebe la san mi-a dat intodeauna fiori. la fel si ideea de a fi insarcinata, de a purta un copil in pantec..

nu stiu daca exista vreo legatura intre cat am fost eu alaptata si dorinta mea de a alapta, cert e ca si eu si mama am nascut natural si am alaptat usor, fara probleme si fara batai de cap. si suntem amandoua zodia pestilor, adica doua sensibiloase mamoase si iubitoare :mrgreen:

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Feb 11, 2010 10:19 am 
Neconectat

Mama m-a alaptat 5 luni, zice ca m-am intarcat singura, nu stiu cat e de adevarat, se poate, era deja insarcinata cu sora-mea. Pe ea a alaptat-o cateva zile, cica a mancat varza cu multa pofta si i s-a stricat laptele. Pana am ramas insarcinata chiar am crezut ca se poate intampla, apoi am inceput sa citesc despre alaptare si asa s-au daramat multe mituri.
Eu am alaptat-o pe fiica mea aproape 2 ani, deci nu am fost deloc influentata

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Feb 12, 2010 3:49 am 
Neconectat

Pe mine cateva saptamani, dupa care "i s-a terminat laptele" asa ca m-a trecut pe lapte de vaca... Si am avut toata viata probleme cu absorbtia calciului din cauza asta. Asa ca eu am vrut neaparat sa-mi alaptez copiii, indiferent de ce am auzit de la "binevoitori". Ceea ce am si facut si fac in continuare :-)

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Feb 12, 2010 7:54 pm 
Neconectat
Moderatoare

Eu am fost hranita cu lapte matern vreun an si vreo 4 luni. Inca nu am reusit sa "scot" de la mama cum a decurs alaptarea (nu cred ca mai stie). Am cautat in sertarele cu poze din copilaria mea poate-poate gasesc o poza cu mine la sanul mamei. Nu era nici una!

Fratele meu a fost si el alaptat cam 1 an si vreo cateva luni, s-a intarcat singur, natural - zice mama. Acu' depinde ce crede mama prin acel "natural". Ca daca i-o fi dat vreun substitut sau mai stiu eu ce care sa influenteze alaptarea atunci.......nu ar mai fi de la el.

In acest timp mergea si la serviciu, pentru ca doar 3 luni erau atunci "de la stat" si apoi o perioada de concediu medical dat de medic (cu cafeluta, greu de gasit, de rigoare!).

Dar o legatura cred ca exista, nu legata de producerea laptelui, ci mai degraba una psihologica si nu neaparat sa fie regula.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Dum Feb 14, 2010 9:13 am 
Neconectat

Rox scrie:
Cat timp ati primit lapte matern?
Credeti ca influenteaza sau are vreo legatura faptul ca ati primit lapte matern cu faptul ca veti oferi la randul vostru acest lichid viu?

eu cred ca traditia are un cuvant greu de spus in alaptare.daca mama a alaptat mai mult timp, isi va incuraja fiica sa o faca. si "vitavercea". desigur ca nu e o regula. dar mama, soacra, o sora care a crescut copii sub indrumarea mamei, tot sunt aproape sa-ti zica: "nu-i ajunge" , "de la un an..." sau "da-i ca si eu ti-am dat pana la..."
eu am primit lapte matern pana la 8 luni, dupa cica m-am intarcat singura...
fratelo s-a nascut cu probleme si n-a putut suge, dar mama s-a chinuit sa-i dea lapte matern cu lingurita vreo 2 luni.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Feb 16, 2010 3:02 pm 
Neconectat

Pe mine mama m-a alaptat doar o saptamana din pacate; nimeni nu i-a zis sa nu imi dea ceai si ce ar fi fost cel mai important sa nu imi dea cu sticluta......asa m-am intarcat ; era mai usor de tras din bibi. :D . Noroc ca mama a invatat din aceasta experienta si pe sora mea a alaptat-o un an si patru luni.

Nu cred ca faptul ca mama nu m-a alaptat a avut vreun efect asupra deciziei mele de a alapta. Si mama si bunica mea m-au incurajat sa alaptez, stiind de beneficiile laptelui matern. Nu mi-a fost deloc usor in primele saptamani, dar am reusit pana la urma. prin ce am trecut va voi povesti cand mai am un pic de timp liber la un alt topic.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Feb 25, 2010 1:18 pm 
Neconectat
Moderatoare

Eu am fost alaptata cateva saptamani... Mama se pregatea sa plece in practica si urma sesiunea. Se pare laptele venea numai dintr-un singur san, iar cand ma punea la celalalt ma enervam rau. A tras concluzia ca nu are lapte in celalalt si a recurs la biberon. Nsh de ce am impresia insa ca stresul era de vina... la care se adauga faptul ca nici ea nu prea a fost alaptata bebelus fiind, bunica mea trebuind sa-si reia serviciul la scurt timp dupa nastere si neavand suport si informatii corecte a recurs la randul ei la biberon.

Tinanand cont de cat m-am documentat in ultimul timp si de pasii dezvoltarii personale urmate mi s-ar parea imposibil sa ajung sa renunt la alaptat ca urmare a experientelor mamei si bunicii mele, insa...niciodata nu se stie ce feste poate juca inconstientul asta atat de complex si prezent in viata noastra de zi cu zi.

Sunt convinsa ca experientele antecesorilor nostri ne influenteaza alegerile si experientele prin care trecem iar o informatie corecta ne poate ajuta mult pentru a aduce mai aproape de constient aceste conflicte interne dar nu neaparat le rezolva. Ceea ce ajuta este intelegerea atat la nivel cognitiv cat si la nivel emotional a tuturor factorilor implicati. Comunicare, constientizare, resemnificare. Pana la urma... trebuie sa ne impacam cu parintii nostri si cu noi insine pentru tot ce n-a functionat "cum trebuie" in relatie si sa nu aducem in relatia cu copilul nostru acele conflicte pe care noi le-am avut cu ei si nu le-am rezolvat.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Mar 03, 2010 9:31 pm 
Neconectat

Mama m-a alptat 10 luni si avea asa de mult lapte ca se mulgea saraca cu mana si ii dadea in pahar la vecina laptele muls care avea un baietel de-o varsta cu mine si nu avea deloc lapte.Saraca mama imi tot zicea cand ma vedea pe mine ca ma mai mulgea cu aparatul ce bine i-ar fi fost si ei unul pe vremea aceea,ea nu stia ca laptele regreaza copilul si cu cat te mulgi se produce si mai mult lapte asa ca facea lapte pt 2.Oricum sunt foarte mandra de ea ,in conditiile in care s-a intors dupa 3 luni de la nastere la servici a reusit sa ma alapteze atata timp.Ea m-a sustinut intotdeauna si la primul si la al2-lea copil asa ca.......te iubesc mami! :X

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Prima pagină » Pregătirea pentru alăptare