Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Pregătirea pentru alăptare

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gravidutelor, aveti informatii despre alaptare?
 Mesaj Scris: Lun Noi 15, 2010 6:11 pm 
Neconectat

am deschis acest topic pentru ca, spre rusinea mea, eu nu stiam nimic despre alaptare.
da nimic!

si nu sunt o persoana care lasa totul la voia intamplarii...

citisem inainte sa raman insarcinata si in sarcina despre sarcina tot felul de detalii cat mai aprofundate, despre nastere, nu mai zic :) analize, ecografii, vizite regulate la doc... ce sa mai... eram pregatita tare!!!dar pt mine totul se termina cu nasterea (in materie de informatii)... consideram eu ca totul va decurge fiesc dupa... si aveam 30 de ani, totusi!!!! dar putin cam naiva :P

pregatisem toate cele necasare pt bb, hainute , carucior, cantar, sterilizator,pompa de san suzete,etc. luasem si 2 biberoane (de sticla- asta citisem se pare ca!!!) pt ceai, ma gandeam eu la vremea aia....

dar habar nu aveam sa schimb un pampers!!! stateam si ne uitam toti (eu, mama si sotul) ca la o operatie cand ii punea asistenta pampersul!!!

ca sa nu o mai lungesc mult, despre alaptare nu stiam nimic!!! nici nu ma gandeam ce va urma... luasem cu mine la spital 7 modele de caciulite si body-uri, regizasem pana si iesirea din spital, aveam costum de gala pt momentul asta!!!!
dar nu luasem niciun biberon, sau lapte praf. pai la ce mi-ar fi trebuit??? eu alaptam, ca toata lumea, nu???

cert este ca am avut urmatoarele probleme: mameloane care se retrageau la cea mai mica atingere, lipsa totala de lapte sau colostru in primele 4 zile, apoi febra laptelui sau mastita fiziologica(inclusiv febra), ragade, permanenta impresie si temere ca nu produc lapte suficient (asta a durat 6 luni!)... ce sa mai zic.. parea imposibil sa reusesc.

o sa postez si povestea alaptarii in sectiunea potrivita.

ce vreau eu sa spun este ca gravidutele trebuie sa fie informate, sa stie la ce sa se astepte,ce greseli sa nu faca. de cele mai multe ori nu veti gasi suport in medici , asistente, familie, vecine, alti binevoitori.

succesul alaptarii depinde de informatiile potrivite, de mama si de bebe. este tot ce va trebuie!!!

pot sa spun ca cele care dau peste acest site au noroc azi! eu nu am avut norocul asta! cine are timp cu un nou nascut in casa sa stea sa citeasca articole din n surse?

roxana este un inger pt multi bebelusi , care vor beneficia de aceste informatii. si nu, nu sunt cuvinte prea mari!

"Breastfeeding is not a reflex;it is a learned process. Successful lactation depends on proper information"

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Prima pagină » Pregătirea pentru alăptare