Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: alaptarea la 1 an
 Mesaj Scris: Mar Apr 06, 2010 2:43 pm 
Neconectat
Moderatoare

Brish, F. Dolto zicea ca copii fac mai bine unele lucruri cand au in jur metode de distragere.Nu am retinut bine fraza, shame on me, dar daca mai dau de ea o postez.

Iar Carlos Gonzalez are o carte "MY CHILD WON'T EAT!"(in romana nu o vei gasi) in care are niste explicatii faine: "laptele matern uman are 70kcal/100g - valoare acea mai mare; cele mai multe produse alimentare ca de ex.: cartoful fiert (65), merele (52), morcovul fiert (27) şi legume amestecate cu carne (50) au kcal sub valoarea LM - vezi intre paranteze. S-ar parea că bebelusii resping unele tipuri de alimente, deoarece acestea nu au nutrienti densi ca laptele uman. Bebelusilor le plac alimentele cu o mulţime de calorii si care dau energie mare. Bebelusii invata ce sa manance prin detectarea aromelor din laptele mamei si uitându-se la ceea ce mananca mama si tata. Bebelusii alaptati prefera, de obicei, alimentele mamei lor."
Iar dieta unui copil poate parea limitata si ciudata, dar pe termen lung, el va manca bine.
Iar Gonzalez schimba fraza: "vei creste mare, daca vei manca" in "daca e in crestere, va manca" si da 3 motive pentru car eun copil nu mananca:
1. nu e mancare disponibila
2. nu ii este foame
3. e bolnav

(asta daca nu s-a intervenit pe cale psihologica, vreo fortare ceva, vreun program prin care copilului i s-au anulat instinctele primare samd)

Iar la "disperarea" unor parinti ca bb poate avea o lipsa de Fe din cauza ca nu mananca, Gonzalez a recunoscut că fe este singurul nutrient din laptele matern care poate fi deficitar, dar mentioneaza faptul ca in cazul in care copilul respinge alimentele solide, probabil are deja suficient fier. :D

Si ar mai fi......dar poate alta data!
Eu zic ca tre' sa recapeti increderea in tine si, mai ales, in Lucas.
:X

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Apr 06, 2010 2:53 pm 
Neconectat

Brish, as vrea sa o dezobisnuiesc de adormitul la amiaza cu tzitzi! Si incet-incet, daca as reusi cu asta, si de cel de seara! Dar nu prea ma pricep b-(
Nu vreau sa o intarc!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Apr 06, 2010 3:12 pm 
Neconectat
Moderatoare

Mtl eu as vrea sa te incurajez si sa-ti ofer un pic din experienta mea.
Cand l-am dat pe D. la gradi una din cele mai mari temeri ale mele era ca nu va putea dormi la pranz fara sanul lui drag plin de laptic fermecat. :D
M-a batut gandu' sa incerc sa-l adorm acasa fara "suzeta" naturala, dar nu am incercat pentru ca D. cand vrea lapte matern apai nimic nu-l opreste daca sunt langa el.
A avut cateva ocazii in care a fost extrem de obosit si a adormit fara.
In prima zi de somn la gradi eu eram ........terminata - ma uitam pe camera web transpirata si cu ochii in lacrimi, iar el.........adormea mangaiat pe cap de catre Miss. :D

Acasa adoarme la san, la gradi adoarme fara.

Dar, tu stii care sunt obiceiurile voastre cel mai bine, fiecare copil e unic, asa ca e dupa cum consideri, tu stii cel mai bine.

Vezi vreo legatura intre acea eruptie si inceputul scoaterii sanului?Adica, au coincis?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Apr 06, 2010 3:23 pm 
Neconectat

Rox multumesc de incurajare! :*
Da, coincide eruptia cu incercarea de scoatere a sanului! Dar nu stiu cum sa-i gasesc explicatia?!
Cat despre ceea ce mi-ai spus tu despre D., sa stii ca nu o data m-am gandit sa fac la fel, dar apoi intervin sfaturile din exterior! La fel e si Maia, nimic nu o impiedica sa ajunga la tzitzi atunci cand sunt langa ea. Eu imi fac griji, pentru ca de fiecare data cand am lasat-o cu mama mea la pranz sa doarma, fara tzitzi, nu a dormit. A stat cumintica si m-a asteptat! Si, in afara de mine, mama e singura in masura (minus faptul ca nu are tzitzi de oferit) sa o adoarma pe Maia :)
Nu mai pot sa stau acum, ne omoara mucii!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Apr 07, 2010 9:27 am 
Neconectat
Moderatoare

Mtl, lapte matern in nas. Mult timp.
D. ultima oara a scapat asa de mucozitati: ser fiziologic pus in nas, mult, apoi curatat nasul - chiar si cu batista bebelusului , nu sunt eu mare fan da' ultima oara eram disperata, asa ca......- dupa care i-am pus colargol 2 picaturi in fiecare nara timp de cateva zile. Asta e o solutie preparata in farmacie, nu o gasesti la orice farmacie, are si o culoare maronie (S. cand l-a vazut pe D. era disperat ca ii curge sange din nas :D), deci grija mare s anu murdaresti in jur.

Sanatate multa! :*

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Apr 13, 2010 7:15 pm 
Neconectat

Rox, am citit si eu cartea lui Carlos Gonzalez si aveam in calculatorsalvate si niste conferinte de-ale lui dar nu le agsesc. or fi prin cd-uri.

mtl, nu stiu sigur, insa, instinctul imi spune ca eruptia e un fel de raspuns la incercarea de intarcare. sunt copii care fac un fel de alergie, ii doare burtica etc daca nu sunt de acord cu ceva. poate spun o tampenie, scuze daca e asa. eu zis asta pentru ca am intalnit o fetita care de cate ori mama ei pleca in concediu fara ea, facea alergie. ii ieseau instantaneu pe fata niste bubite rosii. mult timp a facut asa pana cand a zis maica-sa: de cate ori plec fara tine, iti ies bubite, parca o faci intentionat. si si-a dat seama ca asta era si raspunsul.

Rox, si eu am lucrat acum doi ani, opt ore pe zi,si trebuia la pranza sa ramana cu tati si implicit, sa doarma somnul de pranz cu tati. mi-era teama ca mereu adormea numai cu tzitzi. insa, cum stia ca tati nu avea tzitzi, se culcusea la pieptul lui si adormea asa. si acum noaptea cand mai are cate un vis nasol, fug repede la ea (doarme langa noi, insa patul ei e pus la capul patului nostru... dormim toti cap langa cap) si se linisteste. i-am explicat ce inseamna intarcat (m-a intrebat ca a auzit la cineva pe strada) si mi-a zis, la final, ca nu ii place ideea :)

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Apr 13, 2010 10:58 pm 
Neconectat

Cristine scrie:
.

mtl, nu stiu sigur, insa, instinctul imi spune ca eruptia e un fel de raspuns la incercarea de intarcare. sunt copii care fac un fel de alergie, ii doare burtica etc daca nu sunt de acord cu ceva. poate spun o tampenie, scuze daca e asa. eu zis asta pentru ca am intalnit o fetita care de cate ori mama ei pleca in concediu fara ea, facea alergie. ii ieseau instantaneu pe fata niste bubite rosii. mult timp a facut asa pana cand a zis maica-sa: de cate ori plec fara tine, iti ies bubite, parca o faci intentionat. si si-a dat seama ca asta era si raspunsul.

Cred ca e vorba despre somatizari, nu?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Apr 14, 2010 8:03 am 
Neconectat
Moderatoare

Da.....il aveam in gand pe J. Salome.
Mtl, l-ai citit ?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Apr 14, 2010 12:07 pm 
Neconectat

da, brishtara.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului