Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: alaptarea la 1 an
 Mesaj Scris: Vin Feb 26, 2010 9:04 pm 
Neconectat

Nici nu prea as avea cum sa-i scot "mesele" (e impropriu spus mese) de peste noapte, fara prea mare scandal. Si nu sunt dispusa sa o aud plangand.
Maia are acum 14 kg si 82 cm.

Off-topic: Pentru topicul asta nu primesc instiintari pe mail. Oare de ce? Aveam si am bifat "notifica-ma cand un raspuns este scris".

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Feb 27, 2010 6:20 pm 
Neconectat
Moderatoare

mtl scrie:
Off-topic: Pentru topicul asta nu primesc instiintari pe mail. Oare de ce? Aveam si am bifat "notifica-ma cand un raspuns este scris".

Imi pare rau!
Ai verificat si Bulk-ul?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Feb 27, 2010 10:10 pm 
Neconectat

Rox scrie:
Imi pare rau!
Ai verificat si Bulk-ul?

Da, am verificat! Cateodata intrau acolo. Dar acum nu era nici acolo si eu asteptam cu nerabdare un raspuns de la tine si nu stiam de ce nu mai apare! :-?? Cand colo, raspunsul astepta deja de ceva vreme! ;;)
Nu e nici o problema, se mai intampla. De acum inainte intru zilnic, in limita timpului disponibil, nu mai astept ca tehnica sa-si faca treaba! 8-}
Multumesc! :X

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Dum Feb 28, 2010 8:04 pm 
Neconectat

Noi azi facem 5 luni si avem 10.5kg.......este alaptat,inca nu am inceput diversificarea si nici nu am de gand sa incep doar dupa 6 luni dar ideea e ca si mie mi s-a spus exact acelas lucru,daca alaptez copilul nu o sa fie obez oricat de gras arata acuma.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Mar 01, 2010 12:22 am 
Neconectat

Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi!

Prof. de la Cluj nu a pus problema sub aspectul obezitatii, ci a faptului ca e prea grasuta pentru un copil care acum incepe sa mearga. E vorba de sustinerea greutatii si de eventualele probleme care ar putea sa apara!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Mar 03, 2010 6:24 pm 
Neconectat

bubulina, si al meu era la fel la varsta aia, 10.800. Era biluta :D. La 1 an avea 12-13 kg parca, la 2 vreo 18 şi acum, la 3 ani si 3 luni si 19-20 kg arata excelent, nu poate spune nimeni ca era o biluta in tinerete :D

insa nu l-am fortat deloc sa faca ceva ce nu era pregatit. nu l-am pus in fund, nu l-am tinut de maini sa mearga, nu l-am 'ajutat'. si nici nu l-am hranit cu altceva decat a dorit.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Mar 03, 2010 9:01 pm 
Neconectat
Moderatoare

Mtl o mare parte din studii se refera la obezitatea de mai tarziu - sunt multi factori de luat in calcul - ca, de ex., daca alaptezi si de la 2 ani ii dai junk food.....; m-ar fi ingrijorat mai mult daca mama suferea de diabet, de ex..In ceea ce priveste dezvoltarea motorie as zice ca nu o sa mearga la 8 luni , ci la 1 an si 4 luni, de ex., dar asta nu inseamna ca are o intarziere, fiecare copil e cu ritmul lui, daca nu este fortat.
Ea merge de-a busilea?
De obicei, majoritatea asa incep, muschii se dezvolta si cand va fi ea pregatita sa se ridice, se va ridica.
Tu doar priveste-o si daca ceva ti se pare suspect atunci mai cere o parere medicala.
In rest, bucura-te ca poti alapta, ca ea se rasfata la sanul tau si ca aveti o relatie extraordinara!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Mar 09, 2010 8:37 am 
Neconectat

heloo am aparut si eu pe aici alina mami de ema....ma stiti sum numele de ksde2000
am vazut ca aveai probleme cu alaptatul din cauza muscaturilor. Eu eram aproape convinsa c-o intarc la un moment dat...noroc cu rox care m-a incurajat sa n-o fac si problema a disparut de la sine...cum i-au iesit maselutele care o chinuiau cum n-a mai muscat...probabil isi va relua in curand obiceiul fiindca stau sa-i sparga doi canini dar merita sa nu te dai batuta. Gazutul meu are 1 an si aproape 9 luni si inca papa tzitzi la cerere insa eu am exact problema inversa...e o slabanoaga :)) la 81 cm are 9 kg si toata lumea imi zice ca e slaba fiindca nu vreau s-o intarc si de aia nu-si cauta de mancare ca se amageste cu zar :)) :)) :)) :))

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Mar 09, 2010 9:39 pm 
Neconectat

Alina, a ta e prea slaba, a mea e prea grasuna, si culmea, in ambele cazuri din cauza de tzitzi! ;;)
Ce ti-e si cu lumea asta!
De ceva vreme, nu ma mai musca, nu i-a iesit un alt dinte, dar noptile continua sa fie "de vis" b-( Plus ca nu adoarme fara tzitzi, nici la amiaza! Sambata a fost in stare sa stea toata ziua, nedormita, pana seara tarziu cand am ajuns noi acasa. Nu i-a trebuit lapte de nici un fel, din nici un fel de recipient! Asa va fi cat timp va fi alaptata?

Rox au fost ceva probleme cu forumul? Nu am reusit sa ma conectez cateva zile, de aceea iti raspund atat de tarziu: nu merge de-a busilea si nici nu a mers niciodata. S-a tarat pe fund si acum se ridica singura, tinandu-se de cate ceva si apoi merge. Ieri a facut si primii pasi singura, doar cu cheile in mana. Daca are ceva in mana, nu are nici o problema sa o ia singura din loc.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Mar 10, 2010 9:07 am 
Neconectat
Moderatoare

Mtl, imi pare rau! Da, forumul a fost in update si va mai fi, din pacate, eu sunt incepatoare, habar nu am de administrare, iar Admina nu are asa mult timp la dispozitie.
Imi cer mii de scuze! Pana intru pe un fagas normal, fac tot ce pot! :)
Va rog, sa ma intelegeti si sa-mi acordati timp.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului