Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alimentatia mamei
 Mesaj Scris: Vin Iun 11, 2010 11:58 am 
Neconectat

Buna fetelor! Am o nelamurire - stiu ca medicul interzice sa se consume varza, mazare, fasole in perioada alaptarii, dar si alimente cu potential alergen, gen capsuni, kiwi, fructe de padure. Eu am mancat cam de toate pana acum (bebe are 4 luni), mai putin cruciferele. Problema e ca am observat ca bebelusei ii apar pe fata mici puncte (pete) rosii, in jurul ochilor, pe pleoape, in jurul gurii si al nasului. Se tot scarpina pe nascul si la ochi :( Sa-i fi produs eu o alergie din cauza fructelor? Nu are tot timpul, insa sunt zile in care punctele sunt tare evidente si multe....

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: Alimentatia mamei
 Mesaj Scris: Lun Iun 14, 2010 11:13 am 
Neconectat
Moderatoare

Simona_ana alimentatia mamei in timpul alaptarii e indicat sa fie echilibrata, diversificata si sanatoasa.

Ai observat ca fetitei tale ii apar bubite in jurul ochilor, nasului, guritei si banui ca ar avea o alergie la una din alimentele pe care tu le mananci.

Unele mame au incercat sa caute cauza acestor pete rosii si au scos treptat cate un aliment din dieta lor sau au urmarit ce alimente cu potential alergen (kiwi, lapte, ciuperci, citrice, banana si lista e destul de lunga) au mancat si au avut ca efect aparitia alergiei. Timpul si rabdarea sunt necesare in astfel de cazuri.

Consultul unui medic te poate ajuta sa determini cauza.

Iti ofer cateva link-uri unde poti gasi informatie:
http://www.llli.org/FAQ/avoid.html
http://www.llli.org/NB/NBJulAug98p100.html
http://www.llli.org/NB/NBJanFeb09p20.html
Sanatate multa!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Iun 14, 2010 2:48 pm 
Neconectat

Rox scrie:
Simona_ana alimentatia mamei in timpul alaptarii e indicat sa fie echilibrata, diversificata si sanatoasa.

Ai observat ca fetitei tale ii apar bubite in jurul ochilor, nasului, guritei si banui ca ar avea o alergie la una din alimentele pe care tu le mananci.

Unele mame au incercat sa caute cauza acestor pete rosii si au scos treptat cate un aliment din dieta lor sau au urmarit ce alimente cu potential alergen (kiwi, lapte, ciuperci, citrice, banana si lista e destul de lunga) au mancat si au avut ca efect aparitia alergiei. Timpul si rabdarea sunt necesare in astfel de cazuri.

Consultul unui medic te poate ajuta sa determini cauza.

Iti ofer cateva link-uri unde poti gasi informatie:
http://www.llli.org/FAQ/avoid.html
http://www.llli.org/NB/NBJulAug98p100.html
http://www.llli.org/NB/NBJanFeb09p20.html
Sanatate multa!

Multumesc mult, Rox! Vad ca s-au mai estompat, insa tot mai are, mai ales in pe pleoape. Posibil sa fie si de la caldura, deoarece am mai auzit mamici care se plang de aparitia bubitelor.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Iun 14, 2010 3:14 pm 
Neconectat
Moderatoare

Este posibil sa fie si canicula de vina, dar aceasta nu exclude o vizita la medic.
Ar fi necesar totusi sa determini cauza, prin eliminare.

Sanatate multa!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Iun 18, 2010 3:03 pm 
Neconectat

Inca o intrebare legata de alimentatia mamei: ce alimente trec in lapte si pot da alergii la bebelusi?
Am inceput sa introduc partial retete raw in alimentatia mea si acum imi e putin teama sa nu afectez bebelusa

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Iun 18, 2010 3:40 pm 
Neconectat
Moderatoare

Simona, m-ai trimis la wikipedia 8-} . Dar tu esti vegetariana?Ca raw am vazut ca e de mai multe tipuri.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Iun 18, 2010 4:13 pm 
Neconectat

simona, eu cred ca absolut tot ce mananci "trece in lapte" intr-un fel sau altul
compozitia laptelui matern este puternic legata de alimentatia mamei

cat despre alergii, este posibil ca glutenul ca dea reactii, nu cred ca si fructele pentru ca in cazul lor, din cate stiu eu, problematice sunt semintele alea mici (sper sa nu ma insel, mai trebuie verificat)

inca ceva. e adevarat ca fructele si legumele crude au o serie intreaga de beneficii pe care caldura le afecteaza (vitamine hidrolosubile, enzime, antioxidanti). e valabil si pentru oua, peste, lapte si carne (pentru cine are surse sigure si "curaj" sa le consume crude, este extraordinar)

pe de alta parte, prelucrarea termica ajuta foarte mult digestia astfel ca organismul absoarbe mai multi nutrienti. deasemenea, prelucrarea termica / fermentarea ajuta la distrugerea unor antinutrienti sau substante toxice pe care plantele le contin in mod natural (au si ele sistemele lor de aparare)
la fel, anumite vitamine si minerale se absorb mult mai bine in prezenta grasimii (care le transporta).

deci ideal ar fi sa alternezi foarte mult alimentele, procedeele de prelucrare si nu in ultimul rand sursa (vegetala si animala) si sa nu te axezi pe un anumt "curent".

eu zic ca cea mai buna dieta pentru mama care alapteaza este cea mai buna dieta pentru oricine:
o dieta omnivora, saraca in zahar si alimente procesate, complet naturala, diversificata, cu alimente obtinute din surse locale.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului