Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Diversificare, dar de cand?
 Mesaj Scris: Vin Apr 01, 2011 12:13 pm 
Neconectat

Ciao Rox,

As dori sa alaptez exclusiv la san, la cerere mai mult de cele 6 luni.
Ar fi o.k pentru copil? E indicat?
Mentionez ca am inca destul laptic in sani si ma gandeam ca de ce sa incep sa-i dau diverse alimente daca as putea sa-i mai dau laptic...?

Ce parere ai tu? Ai mai cunoscut si alte exemple?
Pana cand ar trebui sa inceapa diversificarea?

Multumesc anticipat.

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: Diversificare, dar de cand?
 Mesaj Scris: Sâm Apr 16, 2011 6:50 pm 
Neconectat
Moderatoare

Monique, diversificarea poate incepe cand copilul doreste! Sunt anumite semne pe care el le transmite.

LLL incurajeaza inceperea diversificarii aproximativ la jumatatea primului an de viata.

In primul an laptele matern ramane alimentul principal, iar alimentatia solida se studiaza, se molfaie, se priveste, se descopera.

Unele mame se pierd in contorizarea gramelor, medicii pediatrii de "frica" aparitiei anemiei fac tot felul de scheme de diversificare, care mai de care mai ciudate si cu combinatii de alimente total aiurea, uneori.

Tu ce parere ai?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Dum Mai 01, 2011 10:10 am 
Neconectat

La noi au aparut cateva din acele prime semne care anunta interesul copilului pentru altceva decat laptic: a aparut din nou masa de noapte (dupa ce de o vreme indelungata disparuse), a inceput sa fie interesata de ce mancam noi...
Am tot citit si m-am documentat si pana la urma am inecput diversificarea dupa implinirea varstei de 6luni.
Am inceput cu fructele (masa de ora 10) si apoi dupa 2sapt. am introdus legumele (masa de ora 14).
Le-a acceptat cu succes \:d/

Nu ma tin de o schema riguroasa, de ml si grame, incerc doar sa o obisnuiesc cu alte gusturi si ma bucur ca le accepta treptat.
Deocamdata tot lapticul de la mama e baza :-D , mananca ce mananca dar apoi asteapta cu atata nerabdare sa o pun la san si mananca cel putin un san, alteori chiar si pe al 2-lea, desi la mancare dadea semne clare ca nu mai vrea. :P
Si Doamne ajuta ca am laptic, am destul...si s-a reglat si cererea cu oferta, dupa ce ma baut vreo 2 sapt. ceai de menta sa mai scad lactatia.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Dum Mai 08, 2011 9:32 am 
Neconectat
Moderatoare

Monique28, cum va mai descurcati? :)

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Mai 24, 2011 11:30 am 
Neconectat

Eu zic ca ne descurcam destul de bine pana acum, Ioana a incercat pana acum toate gusturile noi, nu mi-a facut mofturi nici alergii. :)
Mananca cu spor si fructele cat si legumele si in curand incepem si cu carnita.
Cerealele le mancam cu laptic de la mami, piureul de cartofi la fel...asa ca folosim lapticul si in prepararea mancarii. Mami se mulge doar atunci cand e nevoie de laptic pt. prepararea mancarii.

As mai avea o intrebare, cum o alaptez in diversificare? Inainte de masa diversificata sau dupa?
Eu i-am dat mereu mancarea diversificata si in completare san cat mai doreste. Acum cand e cald si ii e sete ii dau si apa, dar o pun si la san mai des pt. laptele de sete...

Nasha mea imi zicea ca ea punea copilul la san si mai apoi ii dadea mancarica diversificata. In acest caz mai mananca ceva dupa ce s-a saturat cu lapticul?

Cum ar fi recomandat sa procedez?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Mai 26, 2011 5:19 am 
Neconectat
Moderatoare

Monique cum prefera si Ioana.

Recomandarea este ca alaptarea sa aiba loc inainte de masa pentru ca in primul an laptele matern este baza alimentatiei si pentru a se intretine productia lactata.
Dar, multe mame se tem ca, in acest caz, bebelusii nu vor mai manca alimente solide si apare ...........stress-ul.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Mai 26, 2011 10:09 am 
Neconectat

Daca alaptez inainte de masa diversificata, de unde stiu cand sa o opresc ca sa mai poata manca ceva si dupa?
Sau o las pur si simplu la san sa suga cat vrea ea si apoi incerc sa-i dau mancare cat si daca mai doreste?

Pana acum i-am dat laptic la san dupa masa ca asa mi-a zis pediatra... :-/
In decursul unei zile cred ca mai manca in jur de 500-600ml de laptic (asa dupa estimarile mele cum imi cunosc deja bine sanii).
-1 masa noaptea la san
-una dimineata pe la 7-8 tot la san
-mulg in jur de 100ml pt. cereale cu fructe dimineata
-mananca un san dupa pranz (estimez in jur de 50-100ml)
-mulg 120-150ml pt. cerealele de seara si mai papa la san dupa baita
si ii mai dau sa suga de sete cand doreste...dar suge putin si gata.

Oare e destul laptic pt. un sugar de aproape 8luni?
Rox scrie:
Monique cum prefera si Ioana.

Recomandarea este ca alaptarea sa aiba loc inainte de masa pentru ca in primul an laptele matern este baza alimentatiei si pentru a se intretine productia lactata.
Dar, multe mame se tem ca, in acest caz, bebelusii nu vor mai manca alimente solide si apare ...........stress-ul.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Mai 27, 2011 5:26 am 
Neconectat
Moderatoare

Monique alaptarea ramane la cerere: cand doreste copilulul. Ca o faci inainte sau dupa masa nu conteaza, urmareste-o pe Ioana, cum doreste.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului