Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Înţărcarea

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: De ce nu il intarci , nu vezi ca e numai dupa tine?
 Mesaj Scris: Lun Mar 08, 2010 7:04 pm 
Neconectat

o prietena de-a mea (e ca si mama pt mine) imi spune sa nu o mai alaptez pe ceza,,, sa nu o alaptez atat de mult p sofia... ca slabesc, raman fara vitamine etc... sotul meu niciodata nu mi-a spus nimic, pe noi dragostea pt copiii nostri ne-a legat f mult, poate ca ne iubim mai mult datorita lor.
da, vreau sa fie dupa si cu mine... asa e mai sigur, stie ca e iubit... de asta le tin in brate, in spate in wrap, in cap daca as putea... nu dau doi bani pe oamenii care imi spun sa imi vad de viata mea, asta e viata mea acum.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Mar 09, 2010 8:43 am 
Neconectat

Rox scrie:

Pe la 2 ani si ceva am plecat la piata, singura, fara el. Si stateam cu teama ca daca ma cere, daca cere lapte matern. Aveam impresia ca nu pot merge pe strada, eram obisnuita sa-l tin de mana sau sa-l am in brate.
Dupa o ora alergam catre casa, disperata - iar el se juca minunat, cu tati al lui, isi cladeau relatia :-D
.

exact asa am patit eu cand a trebuit sa merg la medic si n-am ipsit mai mult de o ora tati era la munca asa ca am lasat-o cu bona care o sa mi-o tina cand ma intorc la serviciu...si ma tot uitam la ceas si mi se parea ca a trecut o vesnicie...ca nu mai termina odata pacienta dinaintea mea sa intru si eu si cand m-am intors ema se juca linistita...
am ajuns la concluzia ca eu sunt mai dependenta de ea decat ea de mine :)) si chiar n-am de gand s-o intarc :))

aaaaaaaaaaaaaaaa pe aia cu mancatul o aud eu zilnic...ca de asta nu mananca fata si e slabuta ca se amageste cu zarul meu si nu-si cauta de mancare...."ia s-o intarci sa vezi ce bine o sa manance" :)) :)) :))

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Ian 13, 2011 2:42 pm 
Neconectat

Buna tuturor mamicilor!

Eu am alaptat-o pe Ilinca pana la un an si aproape trei luni! Va scriu experienta mea cu intarcarea, desi vad ca postarile voastre sunt mai vechi! Poate o sa fie de folos cuiva! Acum dupa ce am intarcat-o va recomand sa fiti mult mai atente la cerintele copilului, ascultati-l, el stie cel mai bine ce vrea! Eu am crezut ca Ilinca nu mai e asa atasata de san, sugea numai la somnic, si dimineata cand se trezea, pe timpul zilei, nu mai solicita sanul! Alaptarea a fost cea mai frumoasa perioada de inceput a relatie noastre de mama si fiica si acum realizez ca ne-ar fi placut la amandoua sa dureze mai mult! Revin, cu relatarea- zicand eu ca nu mai vrea san (fals) si "incurajata" de cei din jur ca am drepatate am zis ca vreau sa vad cum se comporta daca nu ii mai dau- si dimineata cand se trezea o imbraca si ieseam afara (in jur de 8 dimineata-era vara), ne zbenguiam amandoua prin parc, isi manca fructele in parc si apoi acasa. In sufletul meau, inconstient, dar acum vad ce nu voiam sa vad atunci-imi ziceam ca e ok, dar niciodata nu am vazut ca pe o victorie, faptul ca nu a cerut sanul. La pranz dupa ce manca, sugea de cateva ori si adormea instatnt. Noaptea la fel, dupa masa de seara, sugea si adormea f. repede> pe timpul noptii sugea cam de doua ori! Nu ma deranja, cum am auzit alte mamici spunand-nu mai suport noaptea vreau sa dorm! Dormeam chiar foarte bine- cand voia laptic, se ridica di patut si ma chema. o luam in pat si papa si adormea imediat. Nu stiu cat mai era alimentatie, dar daca asta isi dorea copilul meu,ii dadeam. Eu vad alaptatul ca pe daruirea dragostei. O dragoste neconditionata. A fsot foarte dur pentru amandoua cand nu i-am mai dat la masa de pranz. Am plans si eu si ea! Nu vreau sa treceti prin asta! Am incercat tot felul de activitati cu ea , ca sa cada "lata" la somnic. Am reusit sa o adorm in brate cantandu-i diferite cantecele., si ma puneam apoi langa ea sa ma simta totusi alaturi! II spuneam ca mai pastram laptic si pentru unviitor fratior sau o surioara. Chiar nu stiam ce sa-i spun ca sa nu sufere! si ea se uita in ochiimei si zicea da! nu stiu ce intelegea ea! Iar noaptea, in cateva nopti a adormit-o soacra mea! tot asa cu cantecele! Mamicilor, ma intreb acum, de ce nu am avut rabdarea necesara cu ea! de ce am inceput sa acord un mai mare interes alaptarii, dupa ce nu i-am mai oferit lapte puiului meu! Nu am fost sustinuta in continuarea alaptarii de nimeni, dar nici nu am cerut ajutorul, acum vad ca avem cui :). Am fost o raritate in cercul de prieteni, cu copii mici , bebelusi unii dintrei ei nealaptai, altii destul de putin! Am auzit de pe la 6 luni ale Ilincai, inteebarea-cat ii mai dai, ca e mare? Numai copiii nostri ar trebui sa hotarasca, cat vor sa suga si noi sa-i tratam cu interes maxim. Am sustinut alaptarea in cercul de prieteni, chiar am aratat mamicilor cu nou-nascuti cum se foloseste o pompa, am aaratat prin exemplul propriu pozitii de alaptat comode, pentru anu li se mai parea o corvoada alaptatul! Am fost la dispozitia lor si cu telefonul, unele alapteaza si acum, iar altele au renunta mult prea usor! nu-i mai ascultati pe cei din jur, informati-va, cereti ajutorul, luati o decizie in deplina cunostinta de cauza si asupra consecintelor! Cu sanii nu am avut ncio problema, nu am luat medicamente de oprire a lactatie, lactatia continuand cam doua luni dupa ce nu am mai alaptat! Acum suntem bine, toata lumea s-a impacat cu ideea, dar sunt bucuroasa ca Ilinca, nu auitat de unde a papat laptic. Stie de unde, inca mai vine la sanul meu si e foaret bucuroasa cand e la pieptul care i-adat laptic cu dragoste! Copiii nu uita! Tebuie sa ne ajutam intre noi! Am mai auzit cazuri de intarcare a unor bebelusi, pe motiv, ca tinerele mamici voiau la munte sau la mare! mamicilor, se poate merge si la munte si la mare si unde vreti voi cu copilul atasat la san! Cu Ilinca am plecat din Bucresti de la o luna jum., iar la trei luni am fost cu ea la mare, am alaptat-o pesezlon, sub umbreluta, iar la 3 luni jum. am facut un tur al tarii in trei! Nu aveam nicio frica ca mi se imbolnaveste, atat timp cat o alaptam, si preferam amndoi, sa os tim langa noi! Va pup si pe voi si pe bebelusii vostri! Si va spun de pe acum ca abia astept sa mai alaptez! Bucurati-va de aceste trairi si voi si copilasul vostru! Anamaria

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Ian 13, 2011 2:45 pm 
Neconectat

Si va mai spun ceva, un moment in carea m suferit ca nu mai alaptez. Primul zbor cu avionul al Ilincai- o dureau urechiusele si la decolare si la aterizare, iar insotitoarea de bord imi spunea sa-i dau suzeta, ea nu luase suzeta decat numai in joaca! Si saracauta, ma punea sa o pup in urechi ca sa i le mai desfun! I-am dat apica sa bea? Cum credeti ca ar fi fost zborul, daca Ilinca ar fi supt?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Ian 13, 2011 3:55 pm 
Neconectat

permite-mi o tura de plans si revin

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Joi Ian 13, 2011 11:39 pm 
Neconectat

Brishtara, nu stiu daca ai trecut prin experienta intarcarii nenaturale, ca sa zicem asa! Eu si acum sunt trista cateodata si mi-e dor de ea s-o vad sugand, cu o mana pe un san si cu o mana pe celalat, sa simta ea, ca-i apartin amandoi!Dar tot ce am scris e o mica parte din ce am simtit eu in acele momente! M-a marcat si m-a ambitionat sa sutin cat mai mult alaptatul! Mai alaptezi? Chiar zilele trecute m-a sunat prietena unei prietene, care alapteaza (1 an si patru luni), si voia sa afle de la mine cum am facut cu intarcarea, neavand pe nimeni in jurul ei nici cu experienta alaptarii si nici a intarcarii! Am inceput sa-i vorbesc de intarcare, spunandu-i cat de minunat este ca alapteaza, am sustinut-o, am inteles si ca sotul o sustine! Hotararea ei ii va apartine, eu nu pot sa o ajut decat cu informatii si cu experienta personala si a alaptarii si a intarcarii, si cu tot ce ne invata Roxana, consultanta noastra si cu materialele pe care ni le pune la dispozitie! Trebuie sa ajutam mamicile, care nu au pe nimeni in jur, pe nimeni care sa fi trecut prin experienta alaptarii!Eu zic ca sunt nemaipomenite incurajarile, avem nevoie de ele, nu trebuie sa-ti fie rusine ca alaptezi! Brishtara, ai zis ca revii:)! Cum sunteti acum, atasat la san, sau ai inchis bunatate de magazin :), sa pastrezi pentru urmatorul bebe?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Ian 14, 2011 12:58 am 
Neconectat

mesajul tau mie demare ajutor..imi confirma ca am dreptate si sa nu renunt,

Alaptat de 2ani si 2 luni :)

cand le spun ca ne simtim fericiti amandoi ma lasa0n pace

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Ian 14, 2011 1:18 am 
Neconectat

Ma bucur mult Brishtara, ca te-a miscat cumva mesajul meu! Normal ca sunteti fericiti amandoi, tu ca ii dai si el ca primeste! Alaptat placut in continuare! ma uitam la emoticoanele astea, si nu e nicunul care sa suga =))

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Prima pagină » Înţărcarea