Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Înţărcarea

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cum sa fac sa rezist....
 Mesaj Scris: Sâm Mar 20, 2010 12:54 pm 
Neconectat

Sunt foarte hotarata sa alaptez in continuare dar lumea din jur ma preseaza... simt ca sunt la capatul puterii dar nu vreau sa cedez...
Miruna suge ziua cam de 2 ori ( are zile in care doreste de mai multe ori asta insemnand ca nu a dorit sa pape mancarica) si noaptea de cate ori doreste. Bineinteles ca eu sunt cam obosita dar nu ma plang. Sotul, mama, cunostintele sar pe mine cu ideea intarcatului. Degeaba incer sa aduc argumente ca parca vorbesc cu peretii. Plus ca Miruna toata noaptea ma cauta iar cei din jur imi spun ca nu doarme ( este putin agitata in prima parte a noptii cand si suge foarte mult) din cauza ca este dependenta de mine( in opinia lor eu sunt vinovata)
Nu stiu cat de coerenta sunt dar cam asta este situatia la noi... :cry:

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa rezist....
 Mesaj Scris: Sâm Mar 20, 2010 6:01 pm 
Neconectat
Moderatoare

Incearca sa intelegi de ce tin ei neaparat sa intarci. Poate cred ca iti vor tie binele, pentru a nu mai fi obosita, iar ei solutia o vad in renuntarea la alaptare, acesta este motivul cel mai la indemana.
Sau ce ii deranjeaza in faptul ca alaptezi, stiind ca dorinta ta este de a continua.

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa rezist....
 Mesaj Scris: Dum Mar 21, 2010 3:00 pm 
Neconectat

da, din pacate cam asa se intampla si noi am trecut prin asa ceva, presiunea celor din jur, nu pentru ca as fi fost obosita ci pur si simplu ca ....."fata e destul de mare....cat o alaptezi? hai 6, 8 luni dar ce faci o alaptezi pana se marita?" cam asta e conceptia, sau ideile alea, cum ca dupa varsta de 1 an laptele nu mai e bun :-@ , sau ca devine prea mamos, sau ca va fi greu de intarcat....
Se intampla la fel ca si in cazul diversificarii cand suntem presate, stresate din toate partile sa dam copilului mancare de la 3 luni...ca noi am mancat carnati si sarmale de la 3 luni si uite ce mari am crescut 8-| . sau ca de la 6 luni copilul trebuie sa stea deja in fundulet ....pune-l intre perne, sprijina-l ca a lu' x-uleasca sta de la 5 luni..., iar tu ai mers in picioare de la 7 luni :taie:
de asta spun ....mama trebuie sa fie tare sa aiba incredere in ea , in copilul ei sa faca doar ceea ce simte EA.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Prima pagină » Înţărcarea