Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Înţărcarea

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: BLW - baby led weaning
 Mesaj Scris: Mie Apr 21, 2010 6:11 pm 
Neconectat

Fetita mea are 4 luni si o alaptez exclusiv. Planuiesc sa incepem diversificarea doar dupa ce va implini 6 luni, dar am inceput deja sa ma documentez despre asta, sa ma interesez cum se face, si asa am descoperit BLW-ul, baby led weaning, o metoda de diversificare care mi s-a parut interesanta, fireasca si naturala, asa ca mi-am propus sa o pun in aplicare cand va veni momentul. Mi-as dori insa mai multe informatii, nici unde nu am gasit mai concret cum se incepe, cu ce sa incep. Stiu ca exista blogul autodiversificare.blogspot.com, insa mi-ar place sa stiu mai multe detalii. Adica cum se incepe? Cand va fi momentul pur si simplu ii pun o babana in fata si astept sa vad daca o ia sa o guste? Cu ce alte alimente se poate incepe? E cineva aici cu experienta in BLW? Sau puteti sa-mi indicati niste bibliografie?

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: BLW - baby led weaning
 Mesaj Scris: Mie Apr 21, 2010 8:46 pm 
Neconectat

http://pepitzel.blogspot.com/

asta e o sursa foarte buna, mamica pepitzelului a avut grija sa descrie foarte frumos si in amanunt experienta ei cu BLW + teorie cat cuprinde, retete, meniuri.
eu nu as avea atata rabdare :D

experienta mea cu BLW este pozitiva
pe la 5 luni jumate am inceput (desi tot dupa sase luni imi propusesem). asta fiind prima lectie: nimic nu e batut in cuie
am inceput cu radacinoase fierte, fructe. Lia s-a descurcat foarte bine de la inceput dar trebuie sa fii pregatita pentru niste cantitati infime. in BLW cateva saptamani mancarea e joaca si experiment, nu hrana. deci vei alapta cel putin la fel de des.

in privinta alimentelor, parerile sunt impartite dar iti spun parerea mea: avocado si banana. apoi radacinoase, dovlecel, cartof, cartof dulce (toate fierte). apoi galbenus, ficat. apoi pasare, vita, peste, lactate (fermentate) si unt. apoi fructe coapte si legume crude, verdeturi.

pentru a evita biberonul / canuta cu cioc da-i sa bea apa de la inceput cu paharul sau o cescuta chiar daca va varsa sau va tusi. in felul asta ii vei putea da si supa tot asa.
nu ocoli grasimile si proteinele, sunt extrem de importante pentru dezvoltarea bebelusului.

dar cred ca e indicat sa ocolesti*: suc de fructe (oricat de home made / fresh / organic / natural ar fi); cereale la cutie / biscuiti (cel putin la inceput cand, cantitatile fiind foarte mici, sunt de preferat alimente concentrate in nutrienti); citrice, ananas si mar crud (sunt acide si irita stomacelul, deci amanate pana pe la 10-12 luni luni); orice ulei vegetal cu exceptia unelului de masline (autentic) sau a celui de cocos virgin, presat la rece; orice forma de zaharm miere sau indulcitor (cel putin pana la un an).
de ocolit si sunt algergenii clasici (gluten, caseina, fructe de padure, nuci etc)

ai incredere in instinctul ei de supravietuire si permite-i sa aleaga, sa accepte sau sa respinga, sa manance mult / putin /deloc.

incepand cu 10 luni, am inceput sa-i dau cu lingurita pentru a creste cantitatile si varientatea. insa deja face conexiunile corecte si intelege ce se intampla. deja combinam cu succes cele doua metode: primeste branzica cu lingurita dar daca ii cade o bucatica pe masuta o ia cu doua degete si o baga in gura. primeste galbenul in lingurita insa in mana are o bucata de morcov din care roade).

mananca orice ii propun insa preferate de departe sunt carnea, avocado si galbenusul.

mult succes!

*stiu ca in autodiversificare se pune accentul pe libertatea si instinctul bebelusului insa personal, nu sunt de acord cu oferirea oricarui tip de alimente, oricand.

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Prima pagină » Înţărcarea