Înregistrare    Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
9810-->

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Apa pentru bebelusul care a inceput diversificarea
 Mesaj Scris: Sâm Mar 06, 2010 1:22 am 
Neconectat

Am nevoie de sugestii daca se poate. Fetita mea are 7 luni si putin, am inceput diversificarea deja. Mananca foarte bine, orice in afara de cereale pentru bebelusi (pe care nici nu mai incerc sa i le dau, nu-i plac lucrurile pasate sau sub forma de piureu, dar mesteca excelent asa ca primeste fructe si legume si tot felul de alte alimente care sunt ok pentru varsta ei). Singura mea problema e ca nu prea doreste sa bea apa, si nici nu prea stie cum. Nu multa, dar dupa unele alimente mai uscate cred eu ca ar fi necesare macar cateva guri de apa, si oricum mai incolo daca va manca mai mult va trebui totusi sa invete sa bea si apa. Nu vrea sa bea din sippy cup sau din biberon, se joaca cu ele dar nu e curioasa de mai mult. Cu paharul normal isi inmoaie buzele dar nu bea propriu-zis. Singurul lichid pe care il bea e lapte matern, dar am observat in ultimele zile ca a mai rarit si alaptatul, nu mai suge de 6 ori in 24 de ore ci doar de 4 in general. Si scutecele parca nu mai sunt chiar atat de ude cand le schimb. Mi-e frica sa nu se deshidrateze in primul rand. Si in al doilea rand as vrea sa o invat totusi ca si apa e ok la masa cand mananca alimente solide. Multumesc frumos pentru orice sfat.

Sus 
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: Apa pentru bebelusul care a inceput diversificarea
 Mesaj Scris: Sâm Mar 06, 2010 3:54 pm 
Neconectat

Dupa masa Miruna intotdeauna sugea putin (zic eu) laptic . Apa a inceput sa bea cam pe la 8 luni si jumatate si bea din cana normala dar cel putin deocamdata bea f. putin .

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mar 06, 2010 6:38 pm 
Neconectat
Moderatoare

Simona, D. a inceput sa bea pa cam in jurul varstei de 1 an. Mai mult de dragul sticlei de plastic sau a canutei cu cioc; ii placea sa se joace cu ele.
Tin minte (am si un filmulet) ca ne aducea sticla de pet de 2 l (era destul de grea pt. el, plina fiind, si se chinuia cu ea - o tragea, o impingea, se chinuia sa-i scoata capacul etc), nu ne-o cerea, vroia el sa fie cel care o manevra si ii puneam apa in pahar. Din ce era in pahar putin ajungea in corpul lui, mai mult pe haine! :lol:
Apoi a descoperit pet-ul de 0,5 l si dorea sa bea apa numai din el :D Eheeee, mergeam cu haine de schimb afara, ca era distractie mare: continutul ajungea in alte parti!
Deci, pana la 1 an isi satisfacea setea cu lapte matern.

Zici ca singurul lichid e laptele matern? Apai e de ajuns la varsta aceasta.
Dar daca ii dai supa - si ea contine apa, fructele contin si ele apa samd.
Tu ofera-i apa, daca ea doreste atunci stie ea cum sa ia sau sa ceara. Si daca nu stie sa bea, va invata, dar tu tre' sa ai rabdare ca mult timp ii va curge .....pe langa! :D

Iar cerealele pentru bebelusi "nu fi trista" ca nu le mananca (daca o rog pe vanilla_baby sa ne faca o recenzie la ce a citit despre ele :"> 8-} .........), mare lucru nu pierde. Le poti folosi, daca vrei neaparat sa aiba in alimentatie si asa ceva, pe cele de la plafar, sunt naturale, mult mai ieftine si i le poti combina in alte mancaruri.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Sâm Mar 06, 2010 8:05 pm 
Neconectat

:D
nu e vorba neaparat despre cerealele pentru bebelusi cat despre orice fel de cereale rafinate sau alimente cu vitamine sintetice adaugate. mai bine nu!

vorba lui rox, daca vrei cauta-i cereale intregi (deci nu "integrale"), si prepara-le corect: prin inmuiere prealabila sau fermnentare, dar dupa un an. pana atunci, bebeii nici nu sunt foarte priceputi la a le digera (si nu inteleg de ce se insista cu cerealele ca first foods)

legat de apa: Lia o bea cu disperare, din pahar normal.
am inceput cu o lingurita cu care i-am "turnat" in gura ca sa simta gustul si asta dupa baita cand mi se pare foarte insetata. ai incercat asa?
trecerea la canuta / pahar a fost foarte usoara

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mar Mar 09, 2010 3:55 am 
Neconectat

Fetelor, multumesc frumos pentru raspunsuri si sugestii, voi continua sa-i ofer apa si probabil in timp o sa se invete cu ea. Cat despre cereale de bebe, am observat ca ei nu-i place nimic sub forma de piure, ii plac cerealele de adulti de exemplu, dar cele integrale si care nu sunt dulci. Si nu-mi fac probleme pentru ca mananca putin, dar isi ia nutrientii de baza din laptele meu. Da, supa ii place, deci as putea sa-i dau mai multa ca sa isi ia lichide suplimentare daca mi se pare ca ar fi nevoie. Multumesc inca odata!

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Vin Iun 11, 2010 12:49 pm 
Neconectat

Tot legat de apa, desi nu am inceput diversificarea: bebelusa (4 luni) bea doar lapte de la mine. Azi i-am dat 2 lingurite de apa plata - nu stiu daca ar avea nevoie sau nu, insa transpira si ea pe caldurile astea si m-am gandit ca poate e nevoie de un aport suplimentar de apa. Are rost sai-i mai dau in timpul zilei cate 2-3 lingurite sau sa ramanem doar la laptic?
Si inca o intrebare: apa plata (cumparata) mai trebuie fiarta si racita?

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Iun 14, 2010 11:06 am 
Neconectat
Moderatoare

Simona_ana, bebelusii in primele 6 luni au nevoie doar de lapte matern, tine si de foame si de sete si aduce si confort.
Compozitia lm se adapteaza nevoilor bebelusului: primul lapte care se produce tine de sete, apoi laptele de tranzitie si laptele final contin tot ce e nevoie pentru un bb pt. a-i satisface foamea, indiferent de temperatura din aer.

Apa plata nu e necesar sa se fiarba.

ps te asteptam si la subforumul "Bun venit" pentru a face cunostinta.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Iun 14, 2010 2:50 pm 
Neconectat

Rox scrie:
Simona_ana, bebelusii in primele 6 luni au nevoie doar de lapte matern, tine si de foame si de sete si aduce si confort.
Compozitia lm se adapteaza nevoilor bebelusului: primul lapte care se produce tine de sete, apoi laptele de tranzitie si laptele final contin tot ce e nevoie pentru un bb pt. a-i satisface foamea, indiferent de temperatura din aer.

Apa plata nu e necesar sa se fiarba.

ps te asteptam si la subforumul "Bun venit" pentru a face cunostinta.

Citisem de cele 2 tipuri de laptic si nu m-as fi gandit sa introduc apa. Ma gandesc doar ca transpira rau si vrea sa suga mult mai des acum.

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Lun Iun 14, 2010 3:12 pm 
Neconectat
Moderatoare

Daca suge mult mai des, atunci mult mai mult lapte se va produce.
Chiar daca transpira in exces, nu e necesar un aport suplimentar de apa plata.

Iti ofer un link catre o discutie de pe alt forum unde am tradus un mic text despre apa in alaptarea exclusiva:
http://www.parinti.com/modules.php?name ... 79&start=0

Sus 
 Profil E-mail  

Mesaj Scris: Mie Iun 16, 2010 7:42 pm 
Neconectat

Rox scrie:
Daca suge mult mai des, atunci mult mai mult lapte se va produce.
Chiar daca transpira in exces, nu e necesar un aport suplimentar de apa plata.

Iti ofer un link catre o discutie de pe alt forum unde am tradus un mic text despre apa in alaptarea exclusiva:
http://www.parinti.com/modules.php?name ... 79&start=0

Multumesc mult! foarte interesant!
E mai greu cu presiunea exercitata de cei din jur... Insa, rezistam presiunilor gen: da-i ceai, da-i lapte praf, cum nu ai inceput diversificarea?, etc....

Sus 
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Prima pagină » Alăptarea bebeluşului/copilului